Instagram

poniedziałek, 27 czerwca 2016

Cymbidium mieszańce - arkusz uprawy

Cymbidium mieszańce - arkusz uprawy
Uprawa i wskazówki (ogólnie)
Cymbidium obejmuje prawie 70 gatunków które występują na terenach począwszy od Azji na Australii kończąc . Są to głównie rośliny naziemne,czasem jednak niektóre gatunki porastają
gałęzie drzew. Cechuje ich sympodialny wzrost-tzn.rośliny rozrastają się w skupiska tworząc duże kępy. Liście tych roślin są długie i wąskie,przy starszych roślinach wynoszą ponad 50 cm.
Z moich doświadczeń wynika,że hybrydy Cymbidium to stosunkowo łatwe i odporne nawet na nasze błędy uprawowe rośliny. Ich ważną zaletą jest długie kwitnienie,które trwa do 3 miesięcy. U niektórych roślin kwiaty przyjemnie pachną.
- Światło
Rośliny wymagają sporej ilości słońca,jednak najlepsze jest przefiltrowane przez inne rośliny. Moje rośliny uprawiam na balkonie o wystawie północno-zachodniej.
Bezpośrednie promienie słoneczne docierają do roślin około godz. 17,wtedy też słońce nie przypala liści a jest ono wystarczające do prawidłowego wzrostu. Po przeniesieniu do mieszkania kluczowe jest zapewnienie im widnego miejsca. Według mnie ważniejszymi czynnikami niż światło są te opisane poniżej.
-Temperatura
Cymbidium wymaga dość dużej różnicy temperatur między dniem i nocą. Aby temu sprostać moje rośliny wynoszone są na okres od maja do późnego października (lub początku listopada) na balkon. Rośliny te bardzo lubią nocne obniżenie temperatury poniżej 14°C.
Takie niskie temperatury powodują indukowanie pędów kwiatowych. Jeśli takowych warunków się nie zapewni Cymbidium nie zakwitnie. Dla mnie jest to jeden z kluczowych czynników gwarantujący kwitnienie.
-Podlewanie
Od wiosny do jesieni Cymbidia przechodzą okres wegetacyjny w którym należy zapewnić roślinie częste i obfite podlewanie ze sporą ilością wody. Moje rośliny stoją na podstawkach wypełnionych wodą niemal przez cały okres wzrostu. W chłodniejsze dni podlewam rzadziej w celu uniknięcia podgniwania bryły korzeniowej. W ciepłe dni letnie rośliny często są spryskiwane. Pozwala to na usunięcie nieproszonych roztoczy -m.in. przędziorków które często atakują spodnią stronę liści. Z moich obserwacji wynika ,że to kluczowy czynnik do za indukowania kwitnienia tak jak temperatura i nawożenie.
- Nawożenie
Cymbidia to rośliny bardzo żarłoczne. Wymagają bardzo dużych ilości nawozu do wywołania kwitnienia.Należy je nawozić co tydzień,u mnie jest to co każde podlewanie ze względu na metodę podlewania. Stosuję biohumus firmy Ekodarpol, nie stosuję żadnej ½ dawki ponieważ jest to nawóz w pełni naturalny.Nie zagraża zasoleniu podłoża i korzeni. W pełni się sprawdza.
- Podłoże
Podłoże Cymbidium może składać się z różnego typu substratów i mieszanek,m.in. torfu,kory,włókna kokosowego,styropianu czy keramzytu jako drenaż. U mnie jest to mieszanka torfu,średniej granulacji kory,i styropianu jako drenaż. Podłoże to doskonale się sprawdza w moich warunkach,ponieważ dość szybko przesycha,a także zachowuje potrzebną wilgoć. Najważniejsze jest, aby podłoże było lekkie, porowate, ale doskonale odprowadzające wodę.
.
- Wilgotność powietrza
Cymbidia nie potrzebują wysokiej wilgotności powietrza. Najlepiej rosną gdy wilgotność utrzymywana jest na poziomie 40-60%,ale nie jest to reguła.Doskonale sobie radzi w suchszym powietrzu. Roślin nie należy zamgławiać zimą, ponieważ rośliny są bardzo wrażliwe na zaleganie wody w kątkach liściowych przy niższych temperaturach a co za tym idzie są bardziej podatne na choroby liści.
-Kwitnienie
Cymbidia kwitną raz w roku. Kwiaty są bardzo trwałe więc w pełni wynagradzają roczne oczekiwanie na kwitnienie. Rośliny występują w różnych odmianach kolorystycznych, począwszy od białych skończywszy na prawie czarnych kwiatach. Mogą być również dwukolorowe oraz mieć różny kształt i wielkość kwiatu. Gdy kwiaty przekwitną a pęd kwiatowy uschnie należy wyciąć go dość nisko. Te rośliny nie kwitną po raz drugi z tego samego przyrostu,pędy kwiatowe wyrastają tylko z nowych przyrostów które dojrzały w danym sezonie. Stare przyrosty nie są już aktywne. Mniej więcej po okresie dwóch lat zrzucają liście i stają się magazynem wody dla nowo rosnących przyrostów.
Pędy rozwijają się dość wolno. Pod koniec lata widać już zaczątki pędów które zwiastują kwitnienie.

Opis: M.J.
Zdjęcia : M.J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz