Instagram

wtorek, 28 czerwca 2016

Ciekawostka – giganty wśród storczyków część 2

Ciekawostka – giganty wśród storczyków część 2
Nadszedł czas na kolejną część opisu storczykowych gigantów, w tym poście przybliżę wam sylwetki następujących storczyków Grammatophyllum speciosum, Ansellia africana oraz Epidendrum parkinsonianum Storczykarium
(Pierwsza część: https://m.facebook.com/story.php… )
Zaczniemy od Ansellia africana, widziałem tą roślinę na ostatnim wypadzie do Ogrodu Botanicznego w Krakowie, kwiat naprawdę piękny, soczyste kolory a do tego piękny lekko cytrusowy zapach, coś wspaniałego!!!
Ansellia w naturze dorasta aż do 1,20 m tworząc duże kępy, występuje w Ghanie, Gwinei Bissau, Wybrzeże Kości Słoniowej, Liberii, Nigerii, Burundi, Republika Środkowoafrykańska, Kamerun, Kongo, Gwinea Równikowa, Gabon, Zatoki Wyspy Gwinea, Rwandzie, Zairze, Sudanie, Ugandzie, Kenii, Tanzanii, Angoli, Malawi , Mozambik, Zambia, Zimbabwe, Botswana, Namibia, Natal, Suazi i Transwalu RPA na wysokości aż do 2200 m ale zazwyczaj do wysokości do 700 m, jako epifit. Kwiat wielkości około 7 cm, nawet do 100 kwiatów na pędzie który osiąga długość około 85 cm, pięknie pachnące, trwałe. Kwitnie wiosną oraz latem, ze szczytu pseudobulwy lub z boku jak niektóre Dendrobia. Storczyk jako że pochodzi z Afryki potrafi znieść dość konkretne susze, podczas wzrostu należy zapewnić dużo wody oraz nawozu, temperatury od umiarkowanych do gorących . Storczyk jest wykorzystywany przez niektóre plemiona Afrykańskie jako środek wymiotny, na kaszel dla dzieci oraz jako lekarstwo na szaleństwo . Roślinę aktualnie można z powodzeniem kupić w sklepach storczykowych.


Teraz zostanie omówione Grammatophyllum speciosum, ta azjatycka piękność zwana także tygrysią orchideą dorasta do ponad 2,5 m! Występuje w Birmie, Tajlandii, Laosie, Wietnamie, Malezji, Borneo, Jawie, Moluków, Filipinach , Sulawesi , Sumatrze, Bismark Islands, Papui i Nowej Gwineii oraz Wyspach Salomona na wysokości od 100 do 1200 m jako epifit jak i litofit.
Kwiaty od 13 do 20 cm, do 50 na pędzie który osiąga długość do 120 metrów, pachnące, trwałe. Kwitnie od lata do zimy, stanowisko słoneczne, niestety ze względu na rozmiary nie nadaje się do uprawy domowej, najczęściej jest uprawiany w szklarniach oraz oranżeriach. Podczas wzrostu należy dużo podlewać oraz często nawozić, uprawiać należy w ciepłych warunkach (20-30 stopni C) . Jako ciekawostkę można dodać że często żyje w symbiozie z mrówkami. Kwitnie raz na dwa lub cztery lata, okres dojrzewania pseudobulw jest bardzo długi.

Na zakończenie kilka słów o Epidendrum parkinsonianum, storczyk znany dość szerszej publiczności, często można kupić dorosłe okazy za dość przystępną cenę. Duży, silny zwisający epifity, często tworząc kępy i osiągając długość ponad 200 cm występuje od południowego Meksyku przez Środkową Amerykę do Panamy na wysokości 1500-2300 m. Kwiaty ponad 15 cm, do 3 na krótkim pięciocentymetrowym pędzie, pachnące cytrusowo. Może kwitnąć przez cały rok, stanowisko dość jasne, najlepiej uprawiać w koszykach, podczas wzrostu wilgotne podłoże ale powinno delikatnie przesychać, w zimie lepiej przelewać roślinę i trzymać bardziej na sucho. Storczyk najlepiej czuje się w umiarkowanych temperaturach.

Mam nadzieję że te dwie części o gigantach się podobają oraz dowiedzieliście się czegoś nowego, kolejne storczykowe ciekawostki już niebawem. Warto spróbować uprawiać któregoś z tych storczyków, kwiaty jak kwiaty ale sam pokrój rośliny robi wrażenie !.
Żródła zdjęć:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz