Ciekawostka – giganty wśród storczyków część 1
Jak to bywa w świecie roślin ich różnorodność jest bardzo duża, poprzez wygląd rośliny, kwiatu aż po wielkość. Wśród orchidei także występują takie "anomalie", dziś zajmę się opisem storczykowatych gigantów
.
Pierwszy na ogień pójdzie Phalaenopsis gigantea, prawdziwy azjatycki król w tym rodzaju pożądany przez każdego storczykowego maniaka. Phal. Gigantea występuje na Sabah, Borneo oraz Sarawak na wysokości do 400 m jako epifit. Swoją nazwę zawdzięcza swoim długim niekiedy osiągających metr długości liściom o srebrno-zielonym kolorze. Kwiaty osiągają wielkość około od 4 cm do 7 cm, kilka na pędzie który osiąga długość nawet do 40 cm, przyjemnie pachnące. Storczyk ciepłolubny (temp. Od 18 stopni C do 30 stopni C), stanowisko zacienione. Z własnego doświadczenia mogę napisać że storczyk jest w stanie przeżyć temperatury niższe niż 18 stopni, niestety jest to dość ryzykowny zabieg. Jako mieszanki do uprawy najlepiej zastosować drobną korę, pocięty mech oraz pokruszoną cegłę. Niestety w sprzedaży można kupić młode rośliny które mogą zakwitnąć za kilka lat, dorosłe Phalaenopsisy gigantea dość rzadko pojawiają się w sprzedaży, jak już to za dość wysoką sumę.
Drugi gigant wart opisania to Bulbophyllum phalaenopsis który występuje w Nowej Gwinei na wysokości poniżej 500 m. Liście tego wielkoluda osiągają ponad metr długości, sztywne lekko srebrzyste. Kwiaty dość duże, lekko otwarte, kilka na krótkim pędzie, wierzchnia strona płatków prawdopodobnie imituje larwy much. Zapach kwiatów jak u większości Bulbophyllum jest dość nieprzyjemny. Kwitnie latem oraz jesienią, stanowisko cieniste, ciepłe (od 20 stopni C do 30 stopni C), należy zapewnić stale wilgotne podłoże, wzrost powolny. Bulbo. Phalaenopsis jest ogólnie dostępne w sprzedaży np. W Niemczech.
Kolejny olbrzym to prawie dwumetrowa Sobralia macrantha którego kwiaty przypominają dobrze znane wszystkim Cattleye
. Storczyk występuje w Ameryce Środkowej oraz Południowej na wysokości od 90 m do 3400 m gruntowo. Wielu z was może przypominać z pokroju bambus, Sobralie z reguły to dość duże rośliny wiadomo mniejsze egzemplarze także są spotykane jak Sobralia pumila która osiąga wysokość około 15-20 cm. Kwiaty około 15-25 cm wielkości, pojedynczo na krótkim pędzie, pachnące niestety nietrwałe. Kwitnie wiosną oraz jesienią, stanowisko dość słoneczne, podczas wzrostu należy zapewnić stale wilgotne podłoże (najlepiej używać dobrej jakości wodę ponieważ korzonki są bardzo wrażliwe na zasolenie), nawozimy organicznie np. Biohumuem. Storczyk przechodzi chłodny okres spoczynku. Niestety rzadki w kolekcjach z powodu opinii że Sobralie należy uprawiać tylko w szklarniach, jest to błędne myślenie, z powodzeniem udaje mi się utrzymać ją przy życiu na parapecie o wystawie zachodniej.
Na dziś to wszystko, niebawem pojawi się kolejna część w której zostaną omówione min. Grammatophyllum speciosum, Ansellia africana oraz Epidendrum parkinsonianum
.
Źródła zdjęć:
Phalaenopsis gigantea
http://www.orchidspecies.com/orphotdir/phalgigantea.jpg
https://www.orchidsforum.com/…/phal_gigantea2011b-jpg.12006/
http://www.orchidspecies.com/orphotdir/phalgigantea.jpg
https://www.orchidsforum.com/…/phal_gigantea2011b-jpg.12006/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz