Instagram

wtorek, 28 czerwca 2016

Bulbophyllum sumatranum

Bulbophyllum sumatranum
Garay, Hamer & Siegrist 1996 SECTION Sestochilus [Breda] Benth & Hkr.f 1883
Średniej wielkości storczyk (do 25 cm) występujący w Tajlandii oraz Malezji (wyspy Sumatrze oraz Borneo) na wysokości od 900 m do 1500 m jako epifit. Kwiaty wielkości około 8 cm, jeden na pędzie który osiąga długość od 3 cm do 6 cm, pędy pojawiają się grupowo na węzłach pomiędzy pseubulwami. Kwitnie od wiosny do lata. Stanowisko półcieniste (*lepiej rośnie na stanowisku cienistym). Przez cały rok należy zapewnić stałą wilgotność podłoża. Temperatury (ogólnie): Od 14 stopni C do 24 stopni C
Synonimy: Bulbophyllum lobbii var brevifolum J. J. Sm. 1908 (orchidspecies.com) M.S.
Klimat (Tajlandia):
Tajlandia zalicza się do krajów o gorącym klimacie. Większa część kraju leży w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego o monsunowej cyrkulacji powietrza. Cześć południowa czyli Półwysep Malajski to obszary o klimacie równikowym wilgotnym. Jedynie obszary Równiny Korat cechują się suchą odmianą klimatu zwrotnikowego, ale nie taką jaka występuje na przykład na pustyniach.
Wartości opadowe są duże. Najmniejsze wartości opadowe notuje się właśnie na Równinie Korat, gdzie w jej zachodniej części spada jedynie 500 mm deszczu rocznie. Reszta kraju to opady przekraczające 1000 mm. Na Nizinie Manamu średnio rocznie spada 1300 mm deszczu. Na południu kraju ilości te wzrastają do 3000 mm. Największe deszcze notuje się na zachodnim wybrzeżu, które jest wystawione na działanie monsunu. Roczne wartości dochodzą tam do 4500 mm. Bardzo zróżnicowane są opady w górach, gdzie zachodnie stoki otrzymują nawet do 5000 mm rocznie deszczu, a stoki wschodnie jedynie 1000 mm deszczu. Jest związane z cyrkulacją monsunową, gdzie wiatry nie są w stanie w całkowitym stopniu pokonać masywów górskich. Maksima opadowe występują latem, gdzie wieje monsun południowy i południowo-zachodni. Wschodnia część kraju dostaje się także pod wpływ monsunu, tyle tylko że południowo-wschodniej wiejącego od strony wysp indonezyjskich. Najmniejsze opady występują zimą. Generalnie na większości terytorium kraju nie ma pory suchej, ale na Równinie Korat i w ogóle w północnej części kraju w okresie zimowym zaznacza się wyraźnie kilkumiesięczna pora sucha.
Temperatury są wysokie i mają przebieg zbliżony do krajów z klimatem podrównikowym. Choć nie występują ekstremalne temperatury to wartości 32-33 °C są zjawiskiem normalnym zwłaszcza przed nastaniem monsunu letniego kiedy jest najgoręcej. Średnia roczna waha się od 20 do 30 °C. Najchłodniej jest w styczniu gdzie na północy średnia dobowa wynosi około 23 °C, zaś na południu kraju 26 °C. W górach na północy jest chłodno, średnio od 14 do 20 °C, ale w całej Tajlandii nie notuje się temperatur poniżej 13 °C. Na Półwyspie Malajskim temperatury mają przebieg typowy dla klimatu równikowego, gdzie średnie temperatury wahają się od 26 do 30 °C. Amplitudy dobowe są niewielkie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz