Stanhopea x horichiana Jenny 1988
Kolejne ulotne piękno zakwitło na moich parapetach. Stanhopea x horichiana to naturalna krzyżówka Stanhopea ecornuta oraz Stanhopea wardii która występuje na Kostaryce. Sam kwiat jest piękny niestety zapach pozostawia wiele do życzenia który przypomina maść rozgrzewającą. Poniżej kilka słów na temat uprawy :):
Temperatura:
Storczyk doskonale czuje się w ciepłych pomieszczeniach, chłód nie za bardzo mu służy, prawdopodobnie tą cechę odziedziczył po Stanhopei ecornuta która jest ciepłolubna. Temperatury tak około 30-20 stopni dla prawidłowego wzrostu.
Światło:
Najlepiej okno zachodnie lekko cieniowane, najlepiej powiesić w górnej części okna tak żeby promienie słoneczne nie poparzyły liści.
Podlewanie:
Podczas wzrostu należy utrzymywać stale wilgotne podłoże dla dobrej kondycji nowych korzeni, dobrą metodą jest uprawa podsiąkowa tak jak u Paphio. Gdy zauważymy pęd należy go delikatnie osłonić przed wilgocią od podłoża podkładając jakaś folię lub taśmę oraz starać się wyprowadzić go bokiem. W tym okresie delikatnie przesuszamy przed każdym podlaniem.
Nawożenie:
Należy nawozić podczas wzrostu oraz tworzenia pąków co każde podlewanie nawozem (małe stężenie) na przemian : azotowy, zrównoważony, potasowy. Po kwitnie należy odstawić nawóz na około 2 tyg. Najlepiej stosować wodę z filtra RO z małym dodatkiem wody kranowej. (Identycznie jak w przypadku Gongory ameniaca).
Podłoże:
Średniej granulacji kora z dodatkiem mchu. Dorosłe okazy najlepiej posadzić w koszyczku.
Wilgotność powietrza:
50-60 procent w zupełności wystarczy przez cały rok.
Kwitnienie:
Pęd pojawia się już wiosną z dojrzałej upasionej pseudoblwy po lekkim przesuszeniu. Wzrost pędu to okres około 3 miesięcy. Kwiat około 11 cm wielkości, maksymalnie trzy na pędzie który osiąga długość około 15 cm. Kwiaty utrzymują się dwa dni.
#storczykarium #storczyki #storczyk #orchid #orchids #stanhopea
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz