Instagram

poniedziałek, 27 czerwca 2016

Cycnodes krok po kroku

Na podstawie Cycnodesa Wine Delight (Cycnoches lehmanii x Mormodes sinuatum)
Marzec/Kwiecień: Storczyk zaczyna się budzić, nowy przyrost u Cycnodesów może pojawić się w każdym miejscu na psb ale z reguły powstaje u podstawy bulwki. Wtedy śpiocha należy przesadzić do nowego podłoża ze względu na to że są one mocno nawożone stare podłoże może popalić nowe korzonki. Mieszanka podłoża : dno drenaż (keramzyt lub styropian) reszta podłoża to drobna kora lub jeśli mamy bardzo ciepło na parapecie to pocięty suchy mech wymieszany z korą której ma być więcej niż mchu . Korzenie Cycnodesów podczas spoczynku z reguły obumierają i należy je obciąć ale nie do końca żeby jakoś ta roślinka mogła się utrzymać w podłoży. Podlewamy poprzez pryskanie podłoża przy przyroście.
Maj: Cyc. Ma już korzonki w podłożu, wtedy z pryskania przechodzimy do normalnego podlewania (podlewanie, przelewanie wedle uznania) oraz nawożenia. Najlepszy nawóz to taki który ma w składzie przewagę Azotu. Pierw doniczkę wstawiamy do czystej wody żeby wchłanianie nawozu było większe po tym dajemy do naczynia z nawozem tak na około 30 min lub 1 godz. Nie dopuszczamy do całkowitego przeschnięcia podłoża, gdy taki stan się utrzyma że Cycnodes przesycha na wiór może zahamować wzrost, wiadomo na mokro trzymać też nie można bo storczyk zgnije. Raz na miesiąc przepłukujemy podłoże czystą wodą żeby pozbyć się nadmiaru soli mineralnych.
Taki schemat uprawy utrzymujemy aż do momentu gdy psb będzie w pełni wykształcony. Stanowisko na jakim trzymamy śpiocha to ekspozycja wschodnia, zachodnia oraz południowa (tutaj w godzinach 12-15 należy zapewnić lekkie cieniowanie w lecie).
Należy zwrócić uwagę na to czy roślina nie ma przędziorków (Uwielbiają one Cycnodesy oraz inne śpiochy) oraz ziemiórki. Jedne i drugie mogą spowodować brak kwitnienia w danym sezonie wegetacyjnym. Stanowisko ciepłe (20-28 stopni C), uważamy na przeciągi.
Sierpień/Wrzesień: w tym okresie pseudobulwa na Cycnodesie dojrzewa (przybiera na masie), gdy psb w pełni dojrzeje i zauważymy że dolne listki mogą delikatnie zasychać odstawiamy całkowicie nawóz. Podlewamy tylko czystą wodą oraz dajemy śpiochowi przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Pęd może się pojawić gdy psb ma liście lub całkowicie je zrzuci. Z reguły może kwitnąć z każdego oczka na psb. Przy odpowiednich warunkach pęd rozwija się około miesiąc do pełnego rozkwitu. Kwiaty utrzymują się na pędzie około 2 tygodnie, przyjemnie pachną.
Październik ---> : Cycnodes po kwitnieniu wchodzi w stan spoczynku, zrzuca całkowicie liści. Ograniczamy podlewanie, raz na dwa tyg czystą wodą tak żeby psb się nie pomarszczyły, u Cycnodesów jest tak że z czasem starsze psb w naturalny sposób się marszczą lub mogą zgnić. Należy pamiętać żeby to było podlewanie poprzez przelewanie, całą objętością jednego kubka. Uważać na żeby nie zmoczyć peudobulwy, może to spowodować śmierć śpiocha. Nie mui stać w jasnym miejscu, najważniejsze żeby było ciepło i temp nie spadała poniżej 18 stopni.
Podsumowanie : Mniej więcej tak wygląda cykl u Cycnodesów, wiadomo może się to przesunąć, śpioch może obudzić się wcześniej lub później ale zasada jest zawsze taka sama. Oparte na własnych doświadczeniach oraz doświadczeniach Pana Krzysztofa Gozdka.


Treść: M.S.
Zdjęcia: M.J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz